• Doświadczenie i różnorodność

  Wywiad z panią Barbarą Stanuch, prezes zarządu GPEC SERWIS oraz Piotrem Dembińskim, dyrektorem ds. handlu w Grupie GPEC na temat roli wykonawstwa w branży ciepłowniczej oraz wyzwaniach i sukcesach spółki GPEC SERWIS należącej do Grupy GPEC.

  GPEC SERWIS to jedna ze spółek grupy kapitałowej – Grupy GPEC. Jak jej działalność wpisuje się w cele całości?

  B. Stanuch: GPEC SERWIS działa na rynku blisko 20 lat. Początkowo główną działalnością była budowa i modernizacja szybko rozwijającej się w Gdańsku sieci ciepłowniczej oraz usuwanie awarii. Z czasem rozwój spółki a zarazem całej Grupy Kapitałowej pociągnął za sobą poszerzenie usług i rozwój kompetencji.

  Grupa GPEC jako całość, stawia na kompleksową obsługę klientów. To nie tylko dostarczanie i wytwarzanie  ciepła, które stanowi główny obszar działalności – ale też usługi okołociepłownicze i pokrewne. Tu kluczową rolę odgrywa właśnie GPEC SERWIS.

  Jakie usługi pokrewne mają Państwo na myśli?

  P. Dembiński: GPEC SERWIS to dziś zarówno budowa, modernizacja sieci ciepłowniczych, węzłów cieplnych, źródeł ciepła, ale również montaż i eksploatacja inteligentnych systemów sterujących. Tam gdzie to technicznie możliwe standardem są dla nas nowoczesne metody budowy sieci bez wykopów i podłączanie nowych odcinków bez wstrzymywania dostaw ciepła​. Budujemy w szerokim zakresie średnic rur ciepłowniczych – od DN 20 do DN 1000​. Tam gdzie nie ma możliwości przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej dobieramy klientowi najbardziej optymalne źródło ciepła. Od kotłowni gazowych, olejowych przez pompy ciepła po ciepło z zielonej energii z kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych. Klienci cenią nas za kompleksowość. Zapewniamy pełne doradztwo techniczne, optymalizację doboru urządzeń, przygotowanie pełnej dokumentacji technicznej oraz montaż wszelkich instalacji (sanitarnych elektrycznych czy klimatyzacyjnych). W zależności od rodzaju budynku jesteśmy również w stanie zamontować systemy sterujące tj. BMS np. w budynkach biurowych czy SMART w budynkach mieszkalnych, aby zdalnie sterować temperaturą oraz optymalizować koszty zużycia energii.

  Na co stawiacie w codziennej pracy?

  B. Stanuch: Tym co wyróżnia nas na rynku są przede wszystkim doświadczenie i różnorodność świadczonych usług. Choć być może brzmi to banalnie, to dziś te wartości najbardziej cenią nasi klienci. Widzi to też branża a potwierdzają zdobywane rok do roku wyróżnienia takie jak „Diamenty Forbesa” czy “Gazele Biznesu”. Nie przestajemy się rozwijać. W Grupie GPEC mamy ok. 80 wszechstronnie wykształconych inżynierów a w sumie ok. 500 pracowników, dzięki nim i wyspecjalizowanym partnerom biznesowym możemy realizować duże i skomplikowane inwestycje. Naszym dużym atutem jest stabilność finansowa i ponad 10 letnie doświadczenie w realizacji procedur publicznych. Jakość potwierdzają certyfikaty ISO oraz dedykowana polityka jakości i BHP, którą posługujemy się w codziennej pracy.

  Jakie największe inwestycje realizowali Państwo w ostatnich latach?

  B. Stanuch: Jedną z najbardziej przełomowych inwestycji ostatnich lat była budowa sieci z zastosowaniem nowatorskiego przewiertu sterowanego pod Motławą i Martwą Wisłą w Gdańsku. Pod dnem dwóch rzek poprowadziliśmy jednocześnie cztery rury o długości 230 metrów każda, budując po drodze trzy stacje podnoszenia ciśnień. To pierwsza w Polsce inwestycja na taką skalę. Dzięki temu mogliśmy przyłączyć do miejskiej sieci odbiorców ciepła dwóch gdańskich dzielnic – Stogi i Przeróbka. W kolejnym roku realizowaliśmy kolejne duże przedsięwzięcie budowy sieci ciepłowniczej z zastosowaniem przewiertu pod obwodnicą Trójmiasta na odcinku 110 m. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii uzupełnionej wiedzą naszych inżynierów mogliśmy przyłączyć kolejne gdańskie dzielnice – Matarnię i Osowa do  miejskiej sieci GPEC nie powodując utrudnień w ruchu na jednej z najtłoczniejszych arterii Trójmiasta. Udowodniliśmy również, że potrafimy działać terminowo i pod presją czasu. W 2017 roku w ekspresowym tempie 8 miesięcy wybudowaliśmy aż 17 km sieci ciepłowniczej w Sopocie wraz z podłączeniem odbiorców.

  Na tegorocznym zjeździe w sali Strauss zorganizowali Państwo Strefę GPEC SERWIS w amerykańskim klimacie. Co czeka tam na uczestników?

  P. Dembiński: Jak co roku zapraszamy na doskonałą kawę, ale tym razem nie tylko. Dobra muzyka lat 60, gry inspirowane amerykańskimi salonami gier i stylizowane na lata 60-te hostessy, z którymi będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Do wygrania w konkursach w naszej strefie będzie też nagroda, która mam nadzieję zachęci nie tylko fanów motoryzacji – przejażdżka prawdziwym amerykańskim cadillac’iem. Ale co najważniejsze, będzie można bliżej poznać GPEC SERWIS jak i całą Grupę GPEC. Zapraszamy serdecznie!